Szakmai beszámoló – Bakonypéterdi zártkertek infrastrukturális fejlesztése

 

A kötelezettségvállalás dokumentumának száma: 2568-8/2019/HERMAN

A projekt címe: Bakonypéterdi zártkertek infrastrukturális fejlesztése

A kedvezményezett/egyéb kedvezményezett neve: Bakonypéterd Községi Önkormányzat

A kedvezményezett/egyéb kedvezményezett címe: 9088 Bakonypéterd Kossuth u. 62.

 

A projekt megvalósításának szakmai összefoglalása, az elért eredmények részletezése (a megvalósított tevékenységek ismertetése, az elért eredmények szöveges és számszerűsített bemutatása, az elszámolásban szereplő jelentősebb tételek szöveges indoklása – szükség szerint mellékletként csatolható):

A fejlesztés Bakonypéterden valósult meg a zártkerti területeket magába foglaló Szőlőhegyen. Az Önkormányzat szerette volna járhatóvá tenni a 481-es hrsz számú utat 66 m hosszúságban, amely szilárd burkolatról a 057-es külterületi úton keresztül érhető el. A fejlesztendő út a zártkertek között halad, erről az útról közelíthetők meg a zártkerti ingatlanok jelentős része. Korábban szinte csak terepjáróval. A területen a 106 zártkertből mintegy 50-en folyik művelés. Az 1960-as években a106 ingatlan majdhogynem mindegyikén folyt gazdálkodás, a terület a falu második központja volt. Az útfejlesztés mellett megvalósult a 481 hrsz számú ingatlan vadkerítéssel történő bekerítése (akácoszlop, vadháló 1,75m magasan összesen 138 m hosszban). Mindent elkövetünk, hogy a jövőben az infrastruktúra meglétét követően a külterületeken folytatott szőlő és gyümölcstermesztés fennmaradjon, gyarapodjon a vidéki tájfenntartás céljából.

Fényes Elek 1851-es leírása megemlíti, hogy a községnek „Jó bora van”. 1868-ban találjuk első nyomát annak, hogy - a túlnépesedés miatt - valaki kiszorult a belső faluból és a szőlőhegybe költözött. 1877-ben az akkori plébános, Winterkorn Sándor a következőket jegyezte fel: Szőlőhegyen körülbelül 5-6 év óta egymásután lakóházak emelkednek s híveim közül 15 család 55 lélekszámmal kint él. 1895-ben már 71-en éltek a dűlőkben. Az 1940-es évekre a külterületen lévő házak száma 28-ra emelkedett. Ezután fokozatos hanyatlás mutatkozott, és 1989-ben már csak 6-an éltek kint. Mindent elkövetünk, hogy a jövőben az infrastruktúra meglétét követően a külterületeken folytatott szőlő- és gyümölcstermesztés fennmaradjon, gyarapodjon a vidéki tájfenntartás céljából. Az önkormányzat kitűzött célja, hogy valamilyen mértékben visszaállítsa a nyüzsgő szőlőhegyi életet. A táj gyönyörű, a természet nyugodt. A hétköznapi monotonitásból kiválóan ki lehet szakadni a szőlőhegyen, ezáltal feltöltődik az ember.

A zártkerti területek alsó része az 481 hrsz út, mely esőzések során nem volt képes elvezetni a lezúduló vizet. A felújított út ezt a problémát is meg tudja oldani. 2020. augusztus hónapban egy nagy mennyiségű egyszerre lezúduló eső az új utat, mely helyt állt a sok vízzel szemben.

A Szőlőhegy jellemző épületei a Szőlőhegy útjaira merőleges nyeregtetős épületek, alacsony párkánymagassággal, nagy bejárati ajtóval a hordók ki-be hordása végett és jellemzően egyoldali kis ablakkal, az oromfalak kis szellőzőnyílásokkal. Mivel a Szőlőhegy korábbi időkben lakott hely volt, nem csak présházakat, pincéket hanem több lakóépületet is találunk a területen. Több utca mentén lakóházak vagy mára hétvégi házak állnak a volt présházakkal, pincékkel vegyesen vagy azok helyén. Szerencsére a kertként, gyümölcsösként vagy még szőlőként használt területek aránya még nagyon nagy a területen, a felhagyott kertek aránya elenyésző a megművelt területekhez képest.

Az önkormányzat kitűzött célja, hogy valamilyen mértékben visszaállítsa a pezsgő szőlőhegyi életet. A táj gyönyörű, a természet nyugodt. A hétköznapi monotonitásból kiválóan ki lehet szakadni a szőlőhegyen, ezáltal feltöltődik az ember.

 

Az alábbi munkák készültek el:

  • Előkészítés, durva tereprendezés, bontási munkák
  • Tükörkészítés tömörítés nélkül, sík felületen, gépi erővel, kiegészítő kézi munkával, I-IV. osztályú talajban, alépítmény munkák
  • Aszfalt burkolatú út építése
    • 6 cm vtg. AC11 aszfalt kopóréteg
    • 15 cm vtg. M56- jelű mechanikailag stabilizált alapréteg
  • Humuszterítés zöldfelületekre épített burkolatok mellett 30 cm vtg-ban (helyszínen kitermelt anyagból)
  • Vadhálós kerítés építés
  • Vízszintes felületek rendezése szegély mellett füvesítés és humusz elterítéssel

 

A fejlesztés megvalósítása érdekében árajánlatokat kértünk be, melyek közül a Sztráda BAu Kft ajánlata volt a legkedvezőbb. A vállalkozási szerződést 2020. február 25-én kötöttük meg. A munka megkezdődött. A kivitelező 1 db végszámlát állított ki. (SZTRD-2020-35 sorszámon) összesen bruttó 6.038.118 Ft értékben. A munkák 2020. július elején befejeződtek. Továbbá a pályázat elszámolásának anyagát állítottuk össze, adtuk be a használatba vételi kérelmet (melyre még határozat nem érkezett), s küldjük meg elszámolásra.

Az utakat egy másik pályázatban szereplő traktor segítségével tudjuk majd karban tartani, közmunkásaink az útra benőtt fákat, növényeket tudják eltávolítani. Az önkormányzat tenni kíván a település lélekszámának csökkenése ellen oly módom, hogy a városi létformával szemben kihangsúlyozza a falusias létforma előnyeit.

 

Bakonypéterd, 2020 szeptember 8.

 

Bolla Tünde
Bakonypéterd Községi Önkormányzat